Nieuws

Een salmonella-besmetting op uw legbedrijf? Twee keer melden bij de NVWA.  

Wanneer op uw legpluimveebedrijf Salmonella wordt aangetoond, is het belangrijk om te weten dat er twee verschillende soorten meldingen gedaan moeten worden aan de NVWA.

Vogelgriep vastgesteld in Marrum (23 mei 2026)

In Marrum (gemeente Noardeast-Fryslân, provincie Friesland) is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Om verspreiding van het virus te voorkomen, heeft het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur besloten om de circa 80.000 dieren op de locatie te laten ruimen door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Herhaling: Onderzoek naar ziekteverwekkers in de leghennenhouderij

Onderzoek naar ziekteverwekkers in de leghennenhouderij door het RIVM en de NVWA.

Meer nieuws

Avined

Stichting AVINED heeft als missie om met een efficiënte dienstverlening de huidige duurzame en robuuste marktpositie van de Nederlandse pluimveesector verder te versterken.

Lees meer

Een salmonella-besmetting op uw legbedrijf? Twee keer melden bij de NVWA.  

8 juni 2026

Wanneer op uw legpluimveebedrijf Salmonella wordt aangetoond, is het belangrijk om te weten dat er twee verschillende soorten meldingen gedaan moeten worden aan de NVWA.

1. Melding via het laboratorium (zoönosewetgeving)
Wanneer Salmonella spp. wordt aangetoond, meldt een erkend laboratorium deze uitslag in de KIP-database. Op basis hiervan wordt het koppel door de NVWA als verdacht aangemerkt.

Blijkt uit nadere typering dat het gaat om Salmonella Enteritidis (SE) of (monofasische) Salmonella Typhimurium (m)ST), dan volgt een tweede melding via de KIP-database en wordt het koppel besmet verklaard.

Deze meldingen vinden plaats in het kader van de zoönosewetgeving (Verordening (EG) Nr. 2160/2003).

2. Melding door de pluimveehouder (levensmiddelenwetgeving)
Bij een besmetting met SE of (m)ST worden eieren vanaf de monsternamedatum beschouwd als onveilige levensmiddelen. Als pluimveehouder bent u dan verplicht om dit zelf te melden bij de NVWA en uw afnemers te informeren.

Deze verplichting volgt uit de algemene levensmiddelenwetgeving (Verordening (EG) nr. 178/2002 (General Food Law), artikel 19).

Melden moet binnen 4 uur. Dit doet u via de Meldwijzer onveilige levensmiddelen.

Via dit formulier geeft u o.a. aan:

  • om welk product het gaat (bijvoorbeeld eieren);
  • om welke salmonellasoort het gaat;
  • eventuele leveringen die al hebben plaatsgevonden (van eieren geproduceerd op of na de monsternamedatum);
  • eventuele maatregelen die u heeft getroffen.

Worden beide meldingen correct en tijdig gedaan, dan voldoet u aan uw wettelijke meldplicht en helpt u mee om risico’s voor de voedselveiligheid te beperken.