Nieuws

Praktische tips afvoer van eieren

Een goede bioveiligheid rondom eiertransporten helpt de insleep en verspreiding van ziektekiemen te beperken. De gevolgen van bijvoorbeeld een vogelgriepuitbraak of een salmonellabesmetting zijn groot.

Logistiek rondom eierafvoer: Een kwetsbare schakel

De aan- en afvoer van eieren is op elk leghennen- of vermeerderingsbedrijf vaste prik. Een moment waarop veel bewegingen samenkomen: mensen, materialen en transportmiddelen gaan van buiten naar binnen en weer terug. Precies daar zit een kwetsbare schakel in de bioveiligheid. Uiteindelijk maakt het gedrag van pluimveehouder, personeel of eierchauffeur het verschil.

Opheffing ophokplicht Gelderse Vallei en intrekkingsdata Biddinghuizen en Marrum (11 juni 2026)

De staatssecretaris van het ministerie van LVVN heeft besloten de ophok- en afschermplicht nu ook in de Gelderse Vallei op te heffen.

Meer nieuws

Avined

Stichting AVINED heeft als missie om met een efficiënte dienstverlening de huidige duurzame en robuuste marktpositie van de Nederlandse pluimveesector verder te versterken.

Lees meer

Bemonsteringsfrequentie Salmonella (groot)ouderdierbedrijven per 1 juli 2026 omhoog

21 mei 2026

In 2025 is de EU-doelstelling voor Salmonellabesmettingen in (groot)ouderdieren overschreden. Hierdoor zal met ingang van 1 juli 2026 de verplichte monstername voor monitoring van zoönotische salmonella door houders van vermeerderingsdieren in Nederland worden verhoogd:

  • De bemonsteringsfrequentie van monstername door de pluimveehouder bij koppels (groot)ouderdieren wordt verhoogd van elke drie weken naar elke twee weken.
  • De frequentie van de officiële monstername door de bevoegde autoriteit gaat omhoog: elk koppel op een vermeerderingsbedrijf zal drie keer per productieronde worden bemonsterd, in plaats van twee keer. Deze monstername wordt door C-mark uitgevoerd in opdracht van de NVWA.

Houders van vermeerderingsdieren worden hier per brief over geïnformeerd door de NVWA.

De monstername op salmonella wordt uitgevoerd om te voorkomen dat met salmonella besmette producten in de voedselketen terecht kunnen komen. Dit monitoringsprogramma draagt dus bij aan de voedselveiligheid en de volksgezondheid in Nederland.

Europese en nationale regelgeving schrijven voor op welke wijze en hoe vaak de bemonstering in het kader van de monitoring zoönotische Salmonella uitgevoerd dient te worden.

Vanaf 1 januari 2010 mag volgens de Europese doelstelling maximaal 1% van de volwassen vermeerderingskoppels in een lidstaat besmet zijn met Salmonella (Enteritidis, Infantis, Hadar, Thyphimurium en Virchow). (Zie artikel 1 van Verordening (EU) Nr. 200/2010).

In 2025 is deze doelstelling niet behaald en was 1,15% van de volwassen vermeerderingskoppels besmet met Salmonella.

Houd er rekening mee dat dit gaat om de wettelijke minimale bemonsteringsfrequentie. Dit staat los van eventuele bovenwettelijke afspraken die u bijvoorbeeld heeft met uw afnemer.