Nieuws

Regenwater: De onderschatte besmettingsroute

In Nederland is regen eerder regel dan uitzondering. Met meer dan 200 neerslagdagen per jaar krijgen pluimveebedrijven vaak te maken met natte omstandigheden. Toch wordt regenwater zelden gezien als een serieus bioveiligheidsrisico. Onterecht, blijkt uit recent praktijkonderzoek: water kan een verrassend efficiënte transporteur zijn van vuil, stof en ziekteverwekkers.

Praktische tips tegen regenwater

De gevolgen van een vogelgriepvirus uitbraak zijn groot. Samen moeten we alles op alles zetten om de kans op een besmetting met dit virus zo klein mogelijk te maken. Naast de bekende infectieroutes, speelt regenwater ook een rol.

Monitoringsprogramma zelfcontrole kritische stoffen voor pakstations

Vanaf dit jaar stelt AVINED een monitoringsprogramma zelfcontrole op kritische stoffen beschikbaar voor pakstations. Deelname aan dit programma is één van de mogelijkheden om invulling te geven aan de wettelijke verplichting tot uitvoering van zelfcontrole op (in dit geval buitenlandse) eieren. Deelname aan het programma is vrijwillig.

Meer nieuws

Avined

Stichting AVINED heeft als missie om met een efficiënte dienstverlening de huidige duurzame en robuuste marktpositie van de Nederlandse pluimveesector verder te versterken.

Lees meer

Geen wijziging ophokplicht (8 juni 2021)

10 juni 2021

De deskundigengroep dierziekten heeft geconcludeerd dat het risico van introductie van HPAI H5 op pluimveebedrijven in Nederland gelijk blijft. Er blijft dus een hoog risico voor Noord-Nederland en een matig tot hoog risico in de rest van Nederland. Voor het ministerie van LNV is dit reden om de vogelgriepmaatregelen, waaronder de ophokplicht, te handhaven. Het ministerie van LNV heeft eind deze week overleg hierover met de organisaties in de pluimveesector.

De deskundigengroep meldt dat het rustiger lijkt te worden op het gebied van HPAI, maar dat HPAI H5 nog niet uit Nederland verdwenen is. Er zijn de afgelopen dagen nog enkele besmette vogels gevonden in Noord-Nederland. Het virus lijkt door het hele land nog wel aanwezig op een lager niveau dan in Groningen. De weersvoorspellingen zijn gunstig (veel zon en warmte) en tegelijkertijd is de onzekerheid over het afnemen van het virus nog groot. De deskundigen meldden dat met name jonge vogels meer kans geven op infectie en een hogere virusuitscheiding hebben. Deze aspecten kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan virusverspreiding in de omgeving. De deskundigengroep beoordeelt op verzoek van het ministerie wekelijks of de risico-inschatting wijzigt.

Meer informatie

Heeft u vragen over de vogelgriepsituatie? Neem dan contact op met AVINED (info@avined.nl).