Nieuws

Uitspraak CBb over het vangen van pluimvee en handhaving

Op 21 juli 2026 heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) uitspraak gedaan in de zaak over de toegestane methoden voor het vangen van pluimvee.

Nieuwe secretaris AVINED

Per 1 september 2026 wordt Erik de Jonge benoemd tot interim secretaris van AVINED.

Rapport antibioticumgebruik landbouwhuisdieren 2025

De Stichting Diergeneesmiddelenautoriteit (SDa) rapporteert jaarlijks over het antibioticumgebruik bij landbouwhuisdieren. In het rapport over 2025 stelt de SDa dat het gebruik van antibiotica in de gemonitorde sectoren (pluimvee, rund, kalf, varkens, konijnen en geiten) en de landelijke verkoop van antibiotica verder zijn gedaald.

Meer nieuws

Avined

Stichting AVINED heeft als missie om met een efficiënte dienstverlening de huidige duurzame en robuuste marktpositie van de Nederlandse pluimveesector verder te versterken.

Lees meer

EU doelstelling salmonellabesmettingen, gevolgen (groot)ouderdierbedrijven

15 juni 2021

De EU stelt jaarlijks doelstellingen voor het maximale percentage met salmonella besmette koppels. Op onze website kunt u lezen naar welke serotypes gekeken wordt voor de verschillende schakels. Dankzij uw inzet en betrokkenheid bij de aanpak van salmonella, heeft de Nederlandse pluimveesector de doelstellingen van de EU keer op keer behaald. Voor de leghennen, vleeskuikens en vleeskalkoenen is dat in 2020 opnieuw gelukt. Helaas zijn de salmonellabesmettingen bij (groot)ouderdieren in 2020 boven de EU doelstelling uitgekomen. Dit hangt voor een deel samen met het wegvallen van het verificatieonderzoek.

Het besmettingspercentage voor 2020 per schakel (de EU- doelstelling):

(Groot)ouderdieren 1,42 % (max. 1%)
Leghennen 1,27 % (max. 2%)
Vleeskuikens 0,12 % (max. 1%)
Vleeskalkoenen 0,00 % (max. 1%)

Gevolgen voor (groot)ouderdierbedrijven

De doelstelling voor 2020 is niet behaald. Dit betekent dat per direct de monstername bij koppels (groot)ouderdieren voor regulier onderzoek terugkeert naar tweewekelijks i.p.v. driewekelijks. Daarnaast vindt ook de officiële monstername weer plaats op drie momenten in de productiecyclus i.p.v. twee keer per ronde. Wanneer de EU doelstelling 2 jaren achtereen wordt behaald, bestaat de mogelijkheid om weer gebruik te maken van een ontheffing in de Europese regelgeving met als gevolg een lagere monsternamefrequentie.