Nieuws

Afvoermogelijkheden beperkingsgebied Terschuur II (27 november 2025)

Afvoer van consumptie-eieren en vleeskuikens uit het beperkingsgebied Terschuur II is weer mogelijk onder de onderstaande voorwaarden. Afvoer consumptie-eieren: het vervoer van consumptie-eieren van pluimveebedrijven uit dit beperkingsgebied is vanaf heden toegestaan. Klik hier voor de aanwijzingen. Neem voor meer informatie contact op met een van de aangewezen pakstations of verwerkers. Afvoer vleeskuikens: de NVWA heeft slachterijen aangewezen voor dit

Vogelgriep vastgesteld in grensgebied Duitsland - Kleve II (26 november 2025)

Het ministerie van LVVN meldt dat in de buurt van Kleve, deelstaat Noordrijn-Westfalen, net over de grens in Duitsland, vogelgriep is vastgesteld op een pluimveebedrijf. Duitsland heeft een beperkingsgebied ingesteld dat deels in Nederland valt.

Vogelgriep op kinderboerderij in Nijmegen (26 november 2025)

Het ministerie van LVVN heeft gemeld dat in Nijmegen (provincie Gelderland) vogelgriep is vastgesteld op een kinderboerderij. Om verspreiding van het virus te voorkomen, worden de circa 52 kippen op de locatie geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).  In de hele beperkingszone van 10 km rond de besmette locatie ligt 1 commercieel pluimveebedrijf. Een deel

Meer nieuws

Avined

Stichting AVINED heeft als missie om met een efficiënte dienstverlening de huidige duurzame en robuuste marktpositie van de Nederlandse pluimveesector verder te versterken.

Lees meer

Positieve resultaten veldproef vaccinatie vogelgriep (28 mei 2024)

28 mei 2024

Nieuwe stap naar vaccinatie vogelgriep

In september 2023 zijn eendagskuikens in een veldproef gevaccineerd tegen vogelgriep. Uit de resultaten blijkt nu dat de twee geteste vaccins, acht weken na vaccinatie, effectief zijn. De gevaccineerde kippen bleken na toediening van het virus niet geïnfecteerd en er was geen verspreiding van het virus naar andere gevaccineerde kippen. Ook is er een derde, vergelijkbaar vaccin, dat binnenkort een Europese toelating krijgt. Deze resultaten zijn een mooie stap in de richting van vaccinatie van pluimvee tegen het vogelgriepvirus.

AVINED ziet vaccinatie tegen vogelgriep als een belangrijke maatregel voor de toekomst. Wel zijn er zorgen over negatieve consequenties voor de handel. AVINED is daarom blij met de gekozen, stapsgewijze aanpak. De pluimveesector werkt met het ministerie van LNV nu aan een pilot bij enkele professionele legbedrijven, die start na de zomer. Eendagskuikens zullen worden gevaccineerd en worden opgefokt. De eieren van de gevaccineerde hennen zullen binnen Nederland worden afgezet. Dit laatste is belangrijk om handelsbelemmeringen vanwege de vaccinatie te voorkomen.

Het doel van de pilot is ervaring op te doen met de praktische uitvoering van vaccinatie, met het verplichte Europese monitoringsprogramma en met oplossen van mogelijk negatieve effecten op de handel. De eerste resultaten van de pilot worden in de eerste helft van 2025 verwacht en zullen worden gebruikt voor het bepalen van de vervolgstappen naar een grootschaliger vaccinatie.

Voordat vaccinatie op grotere schaal mogelijk is, zullen nog enkele belemmeringen moeten worden weggenomen. Zo is de huidige monitoring van gevaccineerde koppels niet geschikt voor een grootschalige toepassing. Aan een alternatief monitoringsprogramma wordt gewerkt. Bij een volgende stap zullen de effecten op de handel nauwgezet gevolgd blijven worden.

Voor meer informatie: zie de kamerbrief LNV over stand van zaken vogelgriep.